14 listopada 2014

Piernik staropolski


Na ten piernik namówiła mnie w zeszłym roku siostra. Nigdy nie przepadałam specjalnie za piernikiem, ale za namową postanowiłam go zrobić. I nie żałuję. Miękki i smaczny. Teraz będę go robić pewnie co rokuJ Piernik przekładamy 2 razy ulubionym dżemem, powidłami lub kremem (u mnie przełożony tylko 1 raz, bo z części ciasta zrobiłam pierniki nadziewane), polany czekoladą lub lukrem.
Ciasto na piernik robimy na 5-6 tygodni przed świętami, a pieczemy tydzień przed świętami.
Źródło: przepis znaleziony u Doroty

Składniki:
500 g miodu naturalnego np. akacjowego
1 ½ szklanki cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
½ szklanki mleka
½ łyżeczki soli
2 przyprawy do piernika (2x40 g)

Dodatkowo:
powidła śliwkowe


Miód, cukier i masło, podgrzewać na wolnym ogniu, doprowadzając do wrzenia, mieszając do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Wystudzić.
Sodę oczyszczoną rozpuścić w mleku, dodać do wystudzonej masy. Dodać resztę składników i wyrobić gładkie ciasto. Przełożyć do szklanego, kamionkowego lub emaliowanego garnka, przykryć ściereczką i włożyć do lodówki na 5-6 tygodni. Ciasto jest dość luźne, bo schłodzeniu tężeje i daje się rozwałkować.
Pierniczki piec na 5-7 dni przed świętami.
Ciasto wyjąć z lodówki. Podzielić na 3 równe części. Każdą część rozwałkować i wyłożyć na blachę (39x26cm), wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 170°C prze 15-20 minut (ciasto podwoi swoją objętość).
Wystudzone ciasto przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi. Przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć. Odstawić w chłodne miejsce, do skruszenia na 3-4 dni.
Polać polewą lub lukrem. Smacznego!

1 komentarz: